دستکش های حفاظتی مواد شیمیایی

R3630
نوامبر 15, 2017
تجهیزات آزمایشگاهی
نوامبر 26, 2017

به منظور حفاظت از دست ها در برار خطراتی مثل سوختگی، مواد برنده و خورنده و… از دستکش های حفاظتی باید استفاده کردکه علاوه بر محافظت از دست ها هیچ ناراحتی برای حرکت انگشتان ایجاد نکند و نیز موجب حساسیت های پوستی نیز نشود.در زیر به انواع دستکش هایی که کارگران باید از آن استفاده کنند مشخص شده است.

دستکش های لاستیکی با عایق الکتریسیته برای برق کاران که به منظور جابجا کردن مواد سمی و تحریک کننده و ظروف اسید باید شرایط زیر را دارا باشند:

1-بدون سوراخ یا پارگی باشد.

2-ساق آنها به قدری بلند باشد که بازوها را  بپوشاند.

3-تمام قسمت های آن دارای مقاومت کافی در برابرمواد سمی و تحریک کننده داشته باشد.

محافظت از دست :

انتخاب دستکش به نوع خطرات موجود و سطح مقاومت مورد نیاز،ضخامت مورد نیاز و طرز گرفتن اشیا در دست که برای عملیات با ماشین اهمیت دارد، بستگی دارد.همانند لباس های محافظ،دستکش ها نیز باید قبل از استفاده از طریق تست پارگی وبرش های کوچک،بررسی شوند.می توانیم با پر کردن آب در داخل دستکش از هرگونه نشتی با خبر شویم. بررسی دستکش ها بسیار ضروری است،زیرا که کیفیت ممکن است به وسیله ی استفاده بیش از حد ضعیف شود.

دستکش های مواد شیمیایی از جنس الستیک طبیعی یا ترکیبات پلیمری مانند پلی وینیل کلرید می باشد.کاربرد این دستکش ها در حفاظت مواد شیمیایی مختلف می باشد.این مواد می تواند به طور لایه ای یا ترکیبی برای بازدهی بهتر ساخته شوند.ضخیم تر کردن مواد تشکیل دهنده ی دستکش،مقاومت بیشتر و بالاتری در برابر مواد شیمیایی ایجاد می کند اما گاهی اوقات دستکش های ضخیم تر امکان دارد به کارکردن و مهارت آسیب برساند که این موضوع اثر منفی به دنبال دارد.

چند نوع از دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی :

1-دستکش های بوتیل

2-دستکش های لاتکس

3-دستکش های نئوپرن

4-دست کش های نیتریل(این دست کش ها ضد باکتری،قارچ وضدآب می باشد.بدون ایجاد هرگونه حساسیت و آلرژی هم می باشد.)

استفاده از دستکش های محافظتی در حین انجام کار بسیار اهمیت دارد.بیشتر حوادثی که اتفاق می افتد به دلیل استفاده نکردن از دستکش است.دست ها و انگشتان از مهم ترین اعضای کمکی بدن هستند که به هنگام مواجهه با برق گرفتگی، پارگی و بریدگی،سوختگی، سوراخ شدن و خراش،باید با استفاده از دستکش های حفاظتی مناسب از آنها محافظت کنیم.