شیکر انکوباتور چیست و چه کاربردی دارد؟
اکتبر 10, 2017
C3060
اکتبر 30, 2017

یکی از دستگاه های تجهیزات آزمایشگاهی ساده ای که به شکل متداولی در آزمایشگاه ها به کار گرفته می شود مخلوط کن آزمایشگاهی گردابی یا میکسر آزمایشگاهی ( همزن مکانیکی آزمایشگاهی ) است که به منظور مخلوط کردن ویال های کوچکی از مایع استفاده می شود . این دستگاه از یک موتور الکتریکی با محور هدایتی تشکیل شده که نصب آن به صورت عمودی است و با یک قطعه ی لاستیکی فنجانی شکل در ارتباط می باشد که اندکی به دور از مرکز سوار شده است .

زمانی که موتور به جریان در می آید ، نوسان قطعه ی لاستیکی با حرکت دایره ای شروع می شود . هنگامی که یک لوله ی آزمایش یا محفظه ی مناسب دیگری به داخل فنجان لاستیکی با فشار قرار می گیرد ، این حرکت به داخل مایع انتقال می یابد و به نوعی یک گرداب شکل می گیرد . امکان این وجود دارد که سرعت مخلوط کن آزمایشگاهی گردابی ( میکسر آزمایشگاهی ) را تغییر داد و تنظیم آن ها را به نحوی انجام داد که به شکل پیوسته تحت جریان باشد یا فقط هنگامی کار کند که فشار در سطح پایینی به قطعه ی لاستیکی اعمال شود .

کاربرد همزن مکانیکی آزمایشگاهی

از مخلوط کن آزمایشگاهی به دفعات در آزمایشگاه های زیستی استفاده می شود . در مجموعه های آزمایشگاهی میکروبیولوژی و کشت سلولی ممکن است به منظور مخلوط کردن معرف های یک آزمایش یا ترکیب کردن یک نمونه ی آزمایشی یا یک رقیق کردن از آن ها استفاده شود .

این برادران کرافت ( جک ای کرافت و هارولد دی کرافت ) بودند که زمان کار در کارخانه های ساخت تجهیزات پزشکی ، موفق به ساخت مخلوط کن آزمایشگاهی گردابی ( میکسر آزمایشگاهی ) شدند . درخواست برای ثبت حق انحصاری این دستگاه توسط این دو برادر در تاریخ 6 آوریل سال 1956 انجام شد که در 30 اکتبر سال 1962 مورد تایید اداره ی ثبت حقوق انحصاری قرار گرفت . با گذشته این همه سال هنوز هم در کارخانه های ساخت تجهیزات پزشکی مدلی از این میکسر گردابی اولیه ساخته می شود .

تکنیک ” گرداب انگشتی ” جایگزینی برای مخلوط کن آزمایشگاهی گردابی ( میکسر آزمایشگاهی ) می باشد که در آن یک به صورت دستی با حرکت دادن لوله ی آزمایش به سمت جلو با استفاده از انگشت شست یا یکی از انگشت های دست فرد ، گردابی ایجاد می شود .

عملکرد های مخلوط کن گردابی

  • آزمایشگاه علوم زیستی محلی است که با قاطعیت می توان گفت یک میکسر گردابی پیدا می شود .
  • معمولا نیاز به انجام عمل معلق سازی سلول ها در آزمایشگاه های میکروبیولوژی و کشت سلول دیده می شود و در این مکان ها استفاده از یک مخلوط کن آزمایشگاهی گردابی ( میکسر آزمایشگاهی )موثر می باشد .
  • از مخلوط کن آزمایشگاهی گردابی ( میکسر آزمایشگاهی )هم چنین می توان به منظور مخلوط کردن معرف های یک آزمایش یا مخلوط کردن یک نمونه ی آزمایشی و یک رقیق کننده نیز استفاده کرد . نیاز به چنین مواردی در یک آزمایشگاه بیوشیمی و شیمی تجزیه اغلب دیده می شود.

 

همزن های مکانیکی ،ماشین هایی هستند که در صنایع تولیدات دارویی ،آرایشی بهداشتی،غذایی ، شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند و موارد استفاده آنها درموارد زیر عنوان شده است:

– افزایش دادن برهم کنش های مواد

– مخلوط کردن مایعات بایکدیگر

– افزایش روند انتقال گرما (گرم کردن یا خنک کردن)

– یکنواخت نگاه داشتن مایعات درحین فرآیندذخیره سازی

– همزن ها به خصوص به منظور مخلوط کردن مایعات استفاده می شوند.

چند دسته ازهمزن ها در بدهمکنش های داریی وجود داره :

1 – قلاب

2 – توربین ها

3 – تصمیمی کننده انتقال گازها

همزن های صنعتی هم پرشرح ذیل می باشد :

1 – همزن های مکانیکی

2 – همزن های ایستا (لوله های فاضلاب باتیغه ها)

3 – همزن های میکسری

4 – همزن هایی که باپمپ وهمزن هایی که باگاز کارمی کنند

دراین وسیله محلول مورد نظر درون بشر یا هرظرف مناسب دیگربروی صفحه نگه دارنده همزنقرار می گیرد.همزن دارای پره ای است که دردرون محلول قرار میگیرد وبا چرخش پره محلول مورد نظر هم زده می شود .رایج ترین وسیله برای تهیه انواع محلول هاست.