رطوبت سنج
جولای 5, 2018
یون متر الکتروشیمیایی
جولای 8, 2018

کلنی شمار یا کلنی کانتر :

کلنی شمار ها از تجهیزات آزمایشگاهی و در چند دسته ی ساده قرار می گیرند، سپس سطح عمکلردی، خودکار بودن و قیمت کلنی شمار افزایش می یابد. ارزانترین نوع کلنی شمار، یک قلم حساس به لمس است. استفاده از این کلنی شمار به این صورت است که این قلم به سادگی، هر بار که یک کلنی را روی پتری دیش مارک می کنید، با یک عدد ثبت می شود و این عدد با هر بار فشار دادن باال می رود. این نوع کلنی شمار ارزان و قابل حمل است، اما به دلیل نداشتن نور پشتی کلنی ها واضح تر نمی شوند و همچنین باید زمانی که جوهر آن تمام می شود، کارتریج های جایگزینی در دسترس داشته باشید.

نحوه عملکرد رفراکتومتر

بعد از اینکه شروع به نگاه کردن به گزینه های کامال خودکار در کلنی کانتر می اندازید، متوجه خواهید شد که ویژگی های آن ها بیشتر می شود ولی همین قضیه در رابطه با قیمت نیز صدق می کند. شما می توانید به راحتی به دستگاهی نگاه کنید که 5 یا حتی 21 هزار دالر قیمت دارد ولی در عوض ویژگی های بسیاری هم دارد. دستگاه هایی که در این سطح قرار دارند دارای یک دوربین دیجیتال هستند که از ظرف محیط کشت عکس می گیرد که آن را می توان برای بررسی دستی ذخیره کرد Brugger. یک متخصص در این زمینه می گوید که “ اگر در آزمایشگاهی کار می کنید که ظرف های زیادی را باید مورد شمارش قرار دهید، نظیر کنترل بهداشت، وجود دستگاه کلنی کانتر در وقت شما بسیار صرفه جویی می کند.“ بنابراین خرید یکی از آن کلنی شمار ها می تواند به معنی مورد تقابل قرار دادن سرمایه گذاری مالی در برابر زمان و تالشی باشد که صرف شمارش کلنی می کنید.
جین آرتور، مدیر ارتباطات بازاریابی گروه Synpotics می گوید که “ کلنی کانتر های خودکار قادر به شمارش کامال دقیق صد ها یا هزاران ظرف محیط کشت هستند. آن ها سریع هستند و هیچ گونه اشتباهی وجود ندارد و داده های گزارشی در رابطه با فردی که شمارش را انجام داده است و اینکه چه وقت این امر صورت گرفته است، وجود دارد“.
کلنی شمار شرکت Synbiosis یعنی 3 aCOLyte یک کلنی کانتر تمام اتوماتیک برای کلنی شماری پلیت های مارپیچی و پور پلیت ها است که در بازار به قیمت 3211 دالر وجود دارد، دارای یک دوربین دیجیتال دارای قدرت تفکیک باال و ایجاد یک ارتباط زنده ی ویدیویی از طریق کابل USB است. پلیت ها در عرض فقط یک ثانیه مورد شمارش قرار می گیرند و نتایج مستقیما به یک فایل اکسل یا Office Open منتقل می شوند، و کلنی هایی که تا 4.1 میلیمتر باشند را می توان مورد تصویر برداری و شمارش قرار داد.
کلنی کانتر شرکت UPV یعنی ColonyDoc دارای ویژگی های مشابه است، از جمله انتخاب منبع نوری، اما در مقابل قادر به شمارش کلنی هایی ست که اندازه آن ها تا 18.1 میلیمتر کوچک باشند. قیمت آن در بازار 9 هزار دالر می باشد. جناب Skehens از کمپانی Scientific Bibby می گوید: کاهش هزینه های مرتبط با دوربین دیجیتال شروع به پایین آوردن قیمت این سیستم های خودکار کرده است، ولی همه چیز در رابطه با پول نیست. مشکل دوربین دیجیتال و نرم افزار، این است که میکروبیولوژیست های سنتی سخت آن را مورد قبول دارند. اکثر این افراد به صورت دستی شمارش را انجام می دهند و مهم تر از هر چیزی به چشمان و قضاوت خود اعتماد دارند چون برای این دستگاه ها سخت است تصمیم بگیرند که هرگونه شکل کوچکی را که روی پتری دیش است و می شمارند آیا واقعا یک کلنی است؟