هات پلیت‌ها یکی از رایج‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی می باشند که در هر آزمایشگاهی، فارغ از حوزه فعالیت، می‌توان یکی از آن‌ها را پیدا کرد. این تجهیزات با ولتاژها و ابعاد مختلفی در بازار عرضه می‌شوند و در درجه اول برای گرم کردن مایعات آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند. اما حین انتخاب و پیش از خرید هات پلیت باید یکسری نکات را در ذهن خود مرور نمایید. در این مطلب به بررسی نکات خرید هات پلیت آزمایشگاهی می پردازیم. 

هات پلیت آزمایشگاهی و انواع آن

پیش از اینکه در مورد نکات خرید هات پلیت آزمایشگاهی صحبت کنیم، بهتر است ابتدا مروری بر انواع مختلف هات پلیت‌ها داشته باشیم.
هات پلیت‌های آزمایشگاهی، همانطور که از نامشان مشخص است، اغلب جهت گرم کردن مایعات و نیز نمونه‌های آزمایشگاهی طراحی شده اند. اما برخی از این تجهیزات به یک استیرر نیز مجهز خواهند بود تا نمونه در حین گرم شدن، مخلوط هم شود.

جنس صفحه هات پلیت

  • آلومینیوم :  هات پلیت‌هایی که صفحه آن‌ها از نوع آلومینیوم تولید شده است، یکنواختی دمایی بهتری نسبت به جنس سرامیک، پلی پروپیلن یا فولاد ضد زنگ خواهند داشت. صفحات آلومینیومی با دوام‌تر می باشند و در برابر شکستن مقاوت بالایی دارند.
  • سرامیکی :  هات پلیت‌هایی که صفحه آن‌ها از جنس سرامیک می باشند، در برابر خوردگی مقاوم خواهند بود و دمای بالای ۳۵۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل خواهند کرد.
  • پلی پروپیلن : برخی از تولیدکنندگان برای ساخت صفحه های بکار رفته در هات پلیت، استفاده از پلی پروپیلن را مناسب تر می دانند. پلی پروپیلن در برابر مواد شیمیایی، اسیدها و همچنین حلال‌ها مقاومت بالایی ازخود نشان می دهد، اما میزان تحمل دمایی آن به اندازه‌ی سرامیک یا آلومینیوم نمی باشد.

هات پلیت

معیار های مهم جهت خرید هات پلیت آزمایشگاهی

از انواع مدل های هات پلیت، کدام یک برای شما مناسبتر می باشد؟ کدام یک از ویژگی های هات پلیت ها برای شما نسبت به بقیه موارد حائز اهمیت می باشد و کدام یک جزو آپشن های بدون استفاده و کم اهمیت این دستگاه ها به شمار می‌آید؟
در ادامه می خواهیم  معیار های مهم جهت خرید هات پلیت آزمایشگاهی را به همراه ویژگی‌ها و کاربرد هایشان به شما معرفی نماییم تا بتوانید لذت یک خرید خوب از انواع مختلف این دستگاه آزمایشگاهی را تجربه فرمایید.

انتخاب هات پلیت، استیرر 

خرید هات پلیت استیرر با توجه به استیرر بودن این دستگاه، امکانات زیادی را در اختیار شما قرار خواهد داد. با علم بر ویژگی ها و همچنین مشخصات این دستگاه، خرید مطمئن هات پلیت برای شما کار پیچیده‌ای نخواهد بود. این ویژگی ها همانند کارایی قلع هستند که در زیر بیان شده اند.
یک هات پلیت محلول ها را گرم خواهد کرد و یک استیرر برای هم زدن محلول ها میله چرخان مغناطیسی را به حرکت درآورده و مورد استفاده قرار می دهد، البته یک هات پلیت استیرر هر دو عملکرد فوق را بطور همزمان انجام خواهند داد. بیشتر آزمایشگاه ها به هر دوی این مشخصه ها نیاز پیدا می کنند. در برخی موارد آزمایشگاه‌هایی که فقط مجموعه‌ای محدود از پروتکل ها را انجام می دهند، می‌توانند یکی از آپشن‌ها را داشته باشند.
هنگام راه اندازی یک آزمایشگاه جدید و یا توسعه آزمایشگاه موجود، از وجود تجهیزاتی همانند ظروف شیشه ای مقاوم در برابر حرارت جهت گرم کردن و میله های چرخان مغناطیسی برای هم زدن محلول مورد نیاز در آزمایشگاه خود مطمئن شوید.

انتخاب رویه سرامیکی و یا آلومینیومی

معیار دیگر برای انتخاب و خرید هات پلیت آزمایشگاهی، سرامیکی بودن و یا آلومینیومی بودن رویه آن می باشد. اگر فرآیند مدنظرتان نیاز به دمای بالاتر از 400C  باشد و یا از ماده شیمیایی خورنده استفاده کنید به صورت معمول برای انجام فرآیند به یک هات پلیت سرامیکی (که در برخی موارد به آن شیشه یا شیشه سرامیکی گفته می شود) نیاز خواهید داشت. مقاومت حرارتی یا شیمیایی هات پلیت آلومینیومی  در جهت پایداری در چنین شرایطی کافی نخواهد بود.
از طرفی دیگر، در شرایطی که نیاز به گرم شدن محفظه فلزی و همچنین حمام های شنی باشد، استفاده از هات پلیت های آلومینیومی به شدت توصیه می‌شود. اگرچه استفاده از آنها واجب نمی باشد، زیرا محفظه های فلزی گرما را به اندازه کافی انتقال خواهند داد که این امر باعث ایجاد نقاط خنک در سطح صفحه می گردد، درحالیکه حمام های شنی گرما را منعکس می نمایند و باعث ایجاد نقاط داغ خواهد شد. هر دو حالت منجر به ایجاد تنش حرارتی در سطح سرامیکی می شود و بطور بالقوه باعث آسیب و ایجاد شرایط ناامن خواهد شد.
تحت شرایطی که  مجبور باشید محفظه فلزی و یا حمام شنی را بر روی یک هات پلیت سرامیکی گرم نمایید، این فرآیند را در کمترین دمای که برایتان امکان پذیر است انجام دهید.

در آزمایشگاه هایی که موارد بیان شده رعایت نمی‌شود، مزایا و معایبی برای هر کدام مطرح می شود. دما در سرتاسر سطح رویه های آلومینیومی یکسان می باشد. رویه های سرامیکی راحت تر تمیز خواهند شد، اما آسیب های فیزیکی جزئی به شکل تراشه و نیز خراش روی هم انباشته خواهند شد.
برخی لایه های هات پلیت ها امکان دارد، آلومینیومی دارای پوشش سرامیکی باشند. این نوع رویه ها میانگین دمای یکنواخت را فراهم خواهند کرد، به راحتی تمیز شده و همچنین به راحتی آسیب خواهند دید و حداکثر دمای پایین تری نسبت به رویه آلومینیومی خواهند داشت.

صفحه هات هات پلیت

سایز مناسب صفحه رویه هات پلیت آزمایشگاهی

سایز صفحه رویه هات پلیت به حداکثر اندازه محفظه ای که قصد استفاده از آن را دارید بستگی خواهد داشت. در حالت نرمال، لبه های ظروفی که مورد استفاده قرار می گیرند نباید از لبه صفحه هات پلیت بیرون تر باشد.
توجه داشته باشید که مساحت گرمایش احتمال دارد، کوچکتر از اندازه کل هات پلیت هایی با رویه سرامیکی در نظر گرفته شوند. شرایط مذکور تا زمانی مساعد است که منطقه گرمایش به اندازه کافی بزرگ در نظر گرفته شود تا نیازهای مورد نظر شما را برای انتخاب و خرید هات پلیت آزمایشگاهی برآورده می کند. این ویژگی، ویژگی مهم و مفیدی در جهت انتخاب صحیح  برای شما به شمار می آید، چراکه احتمال سوختگی ناشی از تماس تصادفی دو طرف دستگاه را کاهش خواهد داد.

حداکثر وزن و همچنین حجم هات پلیت

در صورتیکه، فلاسک های بزرگ و یا بطری های شیشه ای بیش از 2 لیتر در هات پلیت خود مورد استفاده قرار می دهید، اولین هات پلیتی را که صرفاً به اندازه کافی بزرگ می باشد، تهیه نکنید، یک هات پلیت آزمایشگاهی ممکن است از نظر فیزیکی به اندازه کافی بزرگ دیده شود که بتواند بزرگترین ظروف آزمایشگاهی شما را نیز در خود نگهداری کند، لذا هنگام خرید هات پلیت آزمایشگاهی با بررسی دقیق ظرفیت وزنی آن، از استحکام و همچنین مقاومت آنها در برخورد با ظروف مختلف آزمایشگاهی اطمینان پیدا کنید.

بررسی توان الکتریکی و ولتاژ مورد نیاز

در جهت خرید هات پلیت آزمایشگاهی باید معیار دیگری را نیز مورد توجه  قرار دهید که توان الکتریکی ولتاژ بالا یا پایین آن می باشد. توان الکتریکی بالاتر بدین معنی است که می توان حجم معینی از محلول را با سرعت بیشتری به دمای دلخواه رساند.
 هات پلیت ها، هیترهای مقاومتی را مورد استفاده قرار می دهند، معنی آن این است که 100% توان الکتریکی به گرما تبدیل خواهد شد. البته مقداری از گرمای ایجاد شده به جای انتقال به محلول، در هوا تلف خواهد شد. تحت شرایطی که فلاسک شما کوچکتر از ناحیه گرمایش باشد، میزان اتلاف انرژی گرمایی بیشتر می شود. 
با این وجود، اگر می خواهید زمان لازم برای گرم کردن، محلول های مورد نظرتان، را به طور تقریبی تخمین بزنید، مقیاس عددی آن را می توانید براحتی محاسبه نمایید. یک وات، یک ژول در ثانیه می باشد و 4.2 ژول، 1 گرم آب را به اندازه 1 درجه سانتیگراد گرم خواهد کرد.
بسیاری از هات پلیت ها دارای متغیرهایی می باشند که ولتاژهای متفاوتی نیز دارند بنابراین احتمال دارد فکر کنید که نسخه 220ولت گرمای بیشتری نسبت به نسخه 110ولت تولید خواهد کرد، مگر اینکه توان های الکتریکی ذکر شده متفاوت در نظر گرفته شود، اما به اینصورت نمی باشد.

دقت و سرعت هم زدن محلول

گاهی اوقات مخلوط ایجاد شده به اندازه کافی خوب نمی باشد بنابراین، در چنین شرایطی در نظر داشتن یک سرعت ویژه برای انجام فرآیند هم زدن محلول، غیر ضروری خواهد بود.
با این حال، اگر فرآیند مورد نظر شما، نیاز به سرعت دقیقی در مورد هم زدن محلول داشته باشد، به دنبال خرید هات پلیت با موتور  DC بدون برس و همچنین کوپلینگ مغناطیسی قوی باشید. این ویژگی‌ها به ترتیب تضمین خواهند کرد که مگنت استیرر با سرعت بیان شده خواهد چرخید و بدون اینکه عقب باقی بماند، در فضا می چرخد، یا با تکان های پلاستیکی حرکت نماید، با میله همزن هماهنگ خواهد بود. کوپلینگ مغناطیسی قوی همچنین امکان هم زدن با سرعت کم را ایجاد می کند، در غیر این صورت بدلیل وجود اصطحکاک بین میله همزن و همچنین ظرف، انجام فرآیند هم زدن دشوار خواهد بود.
جالب است بدانید که، هر کسی برای مدت طولانی از صفحه همزن استفاده می نماید، با رقص لرزان و یا “گسستگی” میله همزنی که با مگنت هماهنگ نمی باشد، آشنایی خواهد داشت. به طور معمول، پاسخ این است که سرعت را کمتر کنید و دوباره به تدریج آن را افزایش دهید تا به میله همزن فرصتی دوباره برای چرخش درست داده شود. برای دستیابی به دقت بالا به ویژه هنگام کار با محلول های مات و همچنین کدر که مشاهدات بصری را دشوار خواهند کرد، کنترل گسستگی یا بازخورد سرعت چرخش میله همزن توصیه می شود.
شرکت آرکا راد تجارت با سابقه بیش از یک دهه تجربه موفق در جهت ارائه تجهیزات آزمایشگاهی، در این زمینه می تواند خدمات ویژه ای را به مشتریان عزیز عرضه نماید، برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در دفتر مرکزی 02144032040 تماس حاصل فرمایید.