از جمله تجهیزات ضروری برای هر آزمایشگاهی، شیکر آزمایشگاهی است. از این تجهیزات برای ترکیب کردن و مخلوط کردن نمونه ها استفاده می کنند. به عبارت دیگر می توان گفت شیکر آزمایشگاهی در تحریک واکنش ها در سطح مولکولی به عنوان یک سرعت دهنده و کاتالیزور عمل می کند. این دستگاه برای آزمایشگاه ها در انواع و نمونه های مختلفی تولید می شود و تنظیمات شیکر آزمایشگاهی در هر نمونه ای می تواند متفاوت باشد.

هر کدام از شیکرهای آزمایشگاهی کاربرد خاص خود را دارد. در هر آزمایشگاهی با توجه به نیاز کاربران وجود شیکر آزمایشگاهی لازم و ضروری است. زیرا تمامی موارد شیمیایی و آزمایش هایی که در آزمایشگاه صورت می گیرد باید به خوبی ترکیب شوند. عدم استفاده از این دستگاه و یا غیر اصولی بودن تنظیمات شیکر آزمایشگاهی می تواند موجب شود تا در آزمایش های شیمیایی واکنش مورد نظر رخ ندهد و نتیجه مورد نظر کاربرد حاصل نشود.

کاربرد شیکر آزمایشگاهی

شیکر آزمایشگاهی در زمینه های مختلفی کاربرد دارد. از جمله مهم ترین کاربردهای این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • استفاده از شیکر آزمایشگاهی در آزمایشگاه های تشخیص طبی، شیمی و زیست شناسی
 • برای ترکیب کردن مواد مختلف کاربرد دارد.
 • در آزمایشگاه های تشخیصی برای اندازه گیری ها و انجام تست های کنترل کمی و کیفی از این دستگاه استفاده می شود.
 • استفاده از شیکر آزمایشگاهی در یخچال آزمایشگاهی
 • استفاده از شیکر آزمایشگاهی در هود آزمایشگاهی
 • برای ترکیب مواد در مقیاس بالا کاربرد دارد.

 

انواع شیکر آزمایشگاهی

همان طور که اشاره شد شیکر آزمایشگاهی کاربردهای مختلفی داشته و در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. از شیکر آزمایشگاهی می توان در درون انکوباتور، هود آزمایشگاهی و یخچال آزمایشگاهی نیز استفاده کرد. تنظیمات شیکر آزمایشگاهی شامل دو پارامتر زمان و سرعت مخلوط کردن می شود.  از جمله نمونه های شیکر آزمایشگاهی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • شیکر آزمایشگاهی اوربیتالی

نحوه کار این نوع شیکر آزمایشگاهی به این صورت است که این نمونه با استفاده از حرکت دورانی در سطح افقی مواد موجود در ظرف را با هم ترکیب می کند. تنظیمات شیکر آزمایشگاهی در این نمونه دارای چند فاکتور مهم از جمله سرعت چرخش، اندازه صفحه، قطر دوران و اندازه فلاسک ها است. از مهم ترین ویژگی های شیکر آزمایشگاهی اوربیتالی می توان به تولید گرمای کمتر و عدم ایجاد ارتعاش اشاره کرد.

شیکر اروبیتالی

 

 • شیکر آزمایشگاهی صفحه ای

این نوع شیکر آزمایشگاهی همان طور که از نامش پیداست، به صورت یک صفحه روی میز می باشد. این صفحه دارای حرکت افقی بوده و در ابعاد مختلفی تولید می شود. مایع مورد نظر داخل ظرف آزمایشگاه و فلاسک ها بر روی صفحه قرار می گیرد. در خصوص تنظیمات شیکر آزمایشگاهی در این نمونه باید گفت که شما می تواند این زمان و سرعت حرکت این شیکر را تنظیم نمایید و صفحه ای که نمونه روی آن قرار دارد به صورت رفت و برگشت حرکت می کند.

شیکر ازمایشگاهی صفحه ای

 

 

 • شیکر آزمایشگاهی موجی

نحوه حرکت این نمونه از شیکر آزمایشگاهی شبیه به یک موج است. از این نمونه معمولاً برای ترکیب کردن ژل ها، غشاها و بلات ها استفاده می شود.

 

شیکر موجی آزمایشگاهی

 

 • شیکر آزمایشگاهی انکوباتور

شیکر انکوباتور را با نام شیکر حرارتی نیز می شناسند. شیکر حرارتی علاوه بر این که می تواند مواد آزمایشگاهی را ترکیب کند، توانایی نگهداری آن در شرایط مطلوب دمایی را نیز دارد. این نوع شیکر یکی از کاربردی ترین دستگاه ها برای رشد سلول است. زیرا علاوه بر تکان دادن و ترکیب مواد می تواند اکسیژن و مواد مغذی را تأمین نماید.

 • روتوشیکر یا شیکر آزمایشگاهی خورشیدی

یکی دیگر از کاربردی ترین و رایج ترین شیکرهای آزمایشگاهی، روتوشیکر است. با انجام تنظیمات شیکر آزمایشگاهی در این نمونه می توان مواد مختلف را بر روی صفحه متحرک و با زاویه های مختلف نسبت به افق ترکیب کرد.

 

نحوه نگهداری دستگاه شیکر آزمایشگاهی

همان طور که بیان شد شیکر از تجهیزات حیاتی هر آزمایشگاهی است. زیرا با کمک آن می توان انواع مواد شیمیایی را با هم ترکیب کرد. افرادی که در آزمایشگاه ها مشغول به کار هستند باید قبل از استفاده با نحوه نگهداری، راه اندازی و تنظیمات شیکر آزمایشگاهی آشنا شوند. این آگاهی موجب شده تا دستگاه طول عمر بالاتری داشته و دچار آسیب نشود.

یکی از موارد مهم برای نگهداری شیکر آزمایشگاهی این است که این دستگاه باید مطابق آن چه که در دفترچه راهنمای آن توضیح داده شده، نصب شود. اگر به تنظیمات شیکر آزمایشگاهی و دستورالعمل های آن توجه نکنید ممکن تجهیزات مورد نظر دچار آسیب شوند و یا در حین کار برای افراد آسیب هایی را ایجاد کنند.

توجه داشته باشید اگر قصد تعمیر و یا جا به جایی دستگاه شیکر آزمایشگاهی را دارید ابتدا دستگاه را خاموش کرده و سپس سیم برق را از منبع تغذیه جدا نمایید. همچنین باید گفت که نظافت سطوح این دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار است. سعی کنید به صورت هفتگی سطوح داخلی و خارجی دستگاه با آب و یا سایر موارد تمیز کنید.

هر چند وقت یک بار تمامی تجهیزات دستگاه، اتصالات الکتریکی، سیستم کنترل و سایر قسمت های آن را مورد بررسی قرار دهید و در صورت مشاهده هر گونه آسیب نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

نکات ایمنی راه اندازی و تنظیمات شیکر آزمایشگاهی

برای راه اندازی و نصب شیکر آزمایشگاهی باید چند نکته مهم را به یاد داشته باشید. این نکات به شرح زیر هستند:

برای استفاده از دستگاه شیکر آزمایشگاهی از پرسنل آزمایشگاه و افرادی که با نحوه کار دستگاه آشنا هستند، کمک بگیرید.
پرسنل آزمایشگاه و سایر افرادی که از دستگاه شیکر آزمایشگاه استفاده می کنند در زمان کار با دستگاه باید از لباس مناسب، ماسک صورت و دستکش های ایمنی استفاده کنند.
در صورت بروز هر گونه حادثه نظیر سوختن دستگاه را خاموش نمایید و آن را مورد بررسی قرار داده و تعمیر نمایید.
در زمان قطع برق سیم برق را از منبع تغذیه جدا نمایید.
در زمان کار با دستگاه شیکر آزمایشگاهی از موادی که قابل اشتغال هستند استفاده نکنید؛ زیرا این دستگاه ضد انفجار نبوده و ممکن برای شما خطراتی به دنبال داشته باشد.
در زمان استفاده از دستگاه دقت کنید که لباس شما با قسمت چرخان لرزاننده مداری در تماس نباشد.
پر بودن بیش از اندازه فلاسک ها موجب آسیب به درایو لرزاننده می شود.
قبل از شروع کار با دستگاه از درست قرار گرفتن آن اطمینان حاصل نمایید.
پس از اتمام کار با دستگاه آن را خاموش کرده و سپس سیم برق آن را جدا کنید.

جمع بندی

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم شیکر آزمایشگاهی یک دستگاه بسیار مهم و حیاتی برای مخلوط کردن و ترکیب مواد است. ما در این مطالب سعی کردیم نحوه نگهداری و تنظیمات شیکر آزمایشگاهی را بیان کنیم. رعایت دستورالعمل های این دستگاه و نصب و راه اندازی اصولی آن موجب شده تا دستگاه طول عمر بیشتری داشته باشد.  شیکر آزمایشگاهی نیز مانند هر ابزار دیگری دارای انواع مختلف بوده و در اندازه های مختلف تولید می شود.

هر کدام از انواع شیکرهای آزمایشگاهی کاربردها و ویژگی های خاص خود را دارند. برای استفاده از هر کدام از این نمونه های آن ابتدا در مورد نحوه کار با آن و دستورالعمل های ایمنی اطلاعات لازم را کسب کرده و سپس از آن استفاده کنید.