در میان بسیاری از عملیات آزمایشگاهی، اختلاط نیز یک عملیات ضروری است. همزن آزمایشگاهی در انواع مختلف به بازار عرضه می شود. بنابراین، بسیار مهم است که مناسب ترین مورد را برای کار خود، از نظر کیفی یا کمی انتخاب کنید. همزن های آزمایشگاهی از میله های مغناطیسی استفاده می کنند که وقتی با ظروف شیشه ای استاندارد برای استفاده در فرایندهای شیمیایی مختلف جفت شوند، بهترین عملکرد را دارند. علاوه بر این، یک صفحه داغ آزمایشگاهی که کار هم زدن و گرم کردن نمونه ها را هم زمان انجام می دهد نیز در این همزن یافت می شود.
انتخاب مناسب ترین همزن با توجه به کاربرد شما، اطمینان حاصل می کند که محلول های شما به طور بهینه هم زده می شوند. با توجه به تنوع مدل های همزن آزمایشگاه، برای تعیین اینکه کدام مدل برای فعالیت آزمایشگاهی شما مناسب است، زمان لازم صرف کنید .قبل از اینکه به مزایا و معایب کلی این دستگاه بپردازیم، بهتر است با انواع آن و مزیت هر یک آشنا شویم: 

انواع همزن آزمایشگاهی

همزن آزمایشگاه مینی: این نوع یک همزن کوچک است که فضای کمتری را اشغال می کند و از کنترل های الکترونیکی تشکیل شده است که به کاربر امکان می دهد سرعت را با دقت بیشتری تنظیم کند. در برابر مواد شیمیایی مضر در آزمایشگاه مقاوم است. تنظیم کننده سرعت در دستگاه حداکثر سرعت را کنترل می کند.
همزن آزمایشگاه با تایمر: همزن مغناطیسی با تایمر به خاموش شدن خودکار موتور پس از مدت زمان انتخاب شده کمک می کند. یک تایمر داخلی پس از گذشت مدت زمان از پیش انتخاب شده، همزن را خاموش می کند. سرعت به طور خودکار کاهش می یابد و حتی بار به طور خودکار حذف می شود.
همزن سنگین: همزن آزمایشگاه سنگین دارای مقاومت شیمیایی خوب، بسیار بادوام و همچنین دارای ظرفیت اختلاط بالایی است. آن ها می توانند بهترین انتخاب برای استفاده در آزمایشگاه و همچنین استفاده در تولید باشند. یک دستگاه مدیریت الکترونیکی داخلی وجود دارد که سرعت را به طور خودکار با توجه به بار تنظیم می کند.
همزن با باتری: می توان از آن ها در جاهایی که پریز برق وجود ندارد، استفاده کرد. آن ها عمدتا در انکوباتورها استفاده می شوند و از پایه های لاستیکی، دستگیره کنترل سرعت و غیره تشکیل شده اند.
همزن آزمایشگاه توربین با هوا: همزن مغناطیسی توربین هوا یک ابزار ایده آل برای هم زدن مایع تا 1 لیتر است. همزن از منبع هوای کم فشار برای تغذیه این همزن مغناطیسی استفاده می کند. جنبه مهم آن همزن مغناطیسی این است که خطر جرقه ناشی از منابع الکتریکی را از بین می برد.

همزن آزمایشگاهی

 

مزایا:

در هر آزمایشگاهی، داشتن تجهیزاتی برای کمک به شما در انجام کارهای خاص مهم است. مزیت مهم دیگر این است که در زمان شما صرفه جویی می کند. استفاده از همزن دارای چندین مزیت است که در آزمایشگاه ها بسیار مفید است. برخی از مزایای آن عبارتند از:

 • استانداردهای تمیز کردن بالا: بهداشت و نظافت از مهم ترین عوامل در هر آزمایشگاه است. به همین دلیل، استفاده از همزن با هوا برای رعایت استانداردهای پاکیزگی مهم است.
 • مخلوط کردن درست مواد: در آزمایشگاه اکثر مواد باید یک فرآیند اختلاط کامل را طی کنند. استفاده از میکسر آزمایشگاهی در به دست آوردن یک مخلوط همگن کمک می کند.
 • بهبود عملکرد: استفاده از میکسر آزمایشگاهی کارایی را بهبود می بخشد و فرایند را ساده می کند. زمان بسیار مهم است و هر چه زمان بیشتری صرفه جویی کنید، پول بیشتری پس انداز کرده و درآمد خود را به حداکثر خواهید رساند.
 • حداکثر انعطاف پذیری: انعطاف پذیری دستگاه به شما امکان می دهد انواع مختلفی از محصولات را توسعه دهید. این محصولات ممکن است شامل امولسیون ها، سوسپانسیون ها، لیزول و محصولات گرانولی باشد.
 • افزایش مستقیم مقیاس: سادگی در اندازه گیری نیز سهولت کار را نشان می دهد.
 • ایمنی: کاربرد همزن آزمایشگاه ایمنی فرد را در برابر مواد خطرناک و خورنده تضمین می کند. 
 • دیگر مزیت استفاده از همزن آزمایشگاهی این است که می توان از آن برای مدت طولانی بدون هیچ مشکلی استفاده کرد.
 • استفاده از میکسر آزمایشگاهی روش کارآمدتری برای مخلوط کردن محلول های مختلف ارائه می دهد.
 • همزن های آزمایشگاهی توسط دانشمندان و شیمیدانان هنگام انجام آزمایشات در آزمایشگاه های خود استفاده می شود.

مزایا و معایب همزن آزمایشگاهی

معایب 

 • میکسر آزمایشگاهی را نمی توان در دماهای بسیار بالا استفاده کرد، زیرا پوشش محافظ میله های همزن از بین می رود.
 • حجم بسیار زیادی از مایعات را نمی توان به درستی هم زد.
 • همچنین مایعات چسبناک یا سوسپانسیون های غلیظ را نمی توان به خوبی هم زد.
 • هزینه بالای آن
   

معایب همزن صفحه داغ

اندازه میله مغناطیسی باید بارها و بارها بر اساس ماهیت محلول تغییر کند.
اندازه نوار محدود است. از این رو، دستگاه را فقط می توان برای آزمایشات در مقیاس کوچک استفاده کرد.


کاربردهای میکسر آزمایشگاهی

می توانید در چندین موقعیت از میکسر آزمایشگاهی استفاده کنید. در اینجا برنامه هایی وجود دارد که به میکسر آزمایشگاهی نیاز دارند:
صنعت مواد شوینده: برای تهیه پاک کننده، باید تعدادی انواع مختلف مواد را با هم مخلوط کنید. با انجام تست های آزمایشگاهی با میکسر آزمایشگاهی می توانید به این امر دست یابید. پس از آن می توانید با همان فرمول ها و تولید انبوه مواد شوینده اقدام کنید.
صنعت داروسازی: فارماکولوژی نیز در نتیجه اختلاط انواع مختلف مواد شکل می گیرد. با کمک همزن آزمایشگاهی می توانید این مواد را به خوبی مخلوط کنید تا محلول دارویی یکدستی به دست آید.
صنعت تولید مصالح ساختمانی: مصالح ساختمانی مانند سیمان برای دستیابی به غلظت خوب نیاز به اختلاط دقیق دارند.
صنعت معدن: در صنعت معدن نیاز به استفاده از میکسر آزمایشگاهی وجود دارد. همزن های دو شفت برای این منظور مناسب اند. این دستگاه به شما امکان می دهد مواد معدنی را مخلوط کنید.
صنایع شیمیایی: مواد شیمیایی بسیار حساس هستند و برای مخلوط کردن محلول های مختلف به یک میکسر نیاز دارید. همزن آزمایشگاه از شما در برابر خوردگی شیمیایی محافظت کرده و استفاده از آن را ایمن می کند. برای دستیابی به یک مخلوط یکنواخت از مواد شیمیایی، باید از انواع خاصی از مخلوط کن استفاده کنید.
صنعت آرایشی و بهداشتی: برای دستیابی به مخلوطی یکنواخت از لوازم آرایشی باید از میکسر آزمایشگاهی استفاده شود. صنعت آرایشی و بهداشتی برای مخلوط کردن نمونه هایی از مواد تشکیل دهنده خود به یک میکسر آزمایشگاهی متکی است.

 

همزن آزمایشگاهی

چند نکته کلیدی در زمان انتخاب همزن

1.نوع کار در آزمایش: برای عملیاتی که نیاز به نظارت مداوم بر pH سیستم‌ه ای بافری دارند، همزن ‌های صفحه داغ مغناطیسی پروب‌ های pH را در نظر بگیرید. به‌علاوه، دستگاه‌هایی با قابلیت‌های پیش‌برنامه‌ریزی یا کنترل از راه دور برای زمان‌بندی کار نامناسب در دسترس هستند.
2.درجه حرارت: خروجی حرارت صفحه داغ، حداقل و حداکثر گرمایش و دماهای قابل تنظیم همگی فاکتورهایی هستند که باید هنگام خرید یک صفحه داغ آزمایشگاهی با میکسر آزمایشگاهی در نظر بگیرید. قبل از خرید یک همزن آزمایشگاهی، عملیات روزانه و نیازهای آزمایشگاه خود را ممیزی کنید. اگر کاربردهای زیادی در زمینه گرم کردن و هم زدن ندارید، می توانید یک همزن به همراه صفحه داغ جداگانه خریداری کنید.
اگر نیاز به گرم کردن و هم زدن نمونه ها دارید، ممکن است صفحه داغ آزمایشگاهی با میکسر آزمایشگاهی ترجیح داده شود. مقدار توان مورد نیاز برای رسیدن به دمای مورد نظر و درجه گرمی نمونه ها را پیگیری کنید.دمای 350 تا 500 درجه سانتیگراد را می توان با صفحات داغ آزمایشگاهی ساخته شده از فلز یا سرامیک بدست آورد. همزن‌هایی را انتخاب کنید که بلوک‌های حرارتی را برای گرم کردن یکنواخت می‌پذیرند. برای هم زدن مداوم و افزایش طول عمر، می توان از موتور همزن بدون برس استفاده کرد.
3.دور در دقیقه: مهم است که مایعات خود را با سرعت چرخش ثابت در دقیقه گرم کنید. دستگاه های همزن صفحه داغ با حداقل سرعت تقریبا 1000 دور در دقیقه کار می کنند، در حالی که واحدهای قوی تر با سرعت تا 2000 دور در دقیقه کار می کنند. برای اکثر آزمایشگاه ها، واحدهایی با RPM 1000-15000 باید کافی باشد.
4.حجم محلول و ویسکوزیته محلول: هنگام کار با آزمایش های متوسط و اندازه نمونه، همزن های آزمایشگاهی توصیه می شود. به طور کلی همزن های آزمایشگاهی فشرده قابلیت نگهداری 3 لیتر با محلول های سورفکتانت تا حجم 1 لیتر و امولسیون 250 میلی لیتری را دارند. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که دستگاهی که می‌خرید حداکثر ظرفیت را داشته باشد.