top

هات پلیت

دسته بندی محصولات

هات پلیت

هات پلیت (hot plate)  یک صفحه کوچک قابل ‌حمل رومیزی است. این دستگاه حداکثر دو شعله دارد. یکی از این دو شعله بزرگ و پرمصرف، و دیگری کوچکتر و کم‌مصرف است. هات پلیت دارای یک یا چند عنصر گرم‌کننده برقی یا گازی است. از این وسیله هم می‌توان در منزل به عنوان جایگزین یکی از سرشعله‌های اجاق گاز، و هم در آزمایشگاه‌های علمی استفاده کرد. هات پلیت آزمایشگاهی برای گرم کردن ظروف آزمایشگاهی یا محتوای آن‌ها به کار می‌رود. بعضی از این هات پلیت‌ها حاوی یک همزن مغناطیسی هستند که مایع گرم‌شده را به‌طور خودکار هم می‌زند. در این مقاله، با انواع هات پلیت و کاربردهای آن‌ها آشنا خواهیم شد.

کاربردهای هات پلیت آزمایشگاهی

همان‌طور که گفتیم، هات پلیت یکی از مهم‌ترین ابزارهای آزمایشگاهی است که برای گرم کردن نمونه‌ها به کار می‌رود. مزیت اصلی هات پلیت این است که می‌تواند نمونه را بدون حرارت مستقیم، و به صورت یکنواخت گرم کند. از هات پلیت می‌توان برای ایجاد دمای 100 درجه سانتی‌گراد و حتی بالاتر نیز استفاده کرد.

انواع هات پلیت

هات پلیت اغلب شامل نمایشگر دیجیتالی دما، اندیکاتور هشداردهنده سطح گرم و همزن مغناطیسی است. یکی از مهم‌ترین عواملی که هنگام خرید هات پلیت باید به آن توجه داشت، جنس سطح هات پلیت است. سطح هات پلت را از مواد مختلفی مانند سرامیک، آلومینیوم یا لعاب می‌سازند. هات پلیت آلومینیومی می‌تواند به سرعت گرما را به‌طور مساوی و کارآمد توزیع کند. این نوع هات پلیت به راحتی تمیز و نگهداری می‌شود، هرچند باید از آن دربرابر زنگ‌زدگی محافظت کرد. سایر انواع هات پلیت‌ها (سرامیکی و لعابی) نیز ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند؛ هر دو از نظر بالا رفتن دمای سطح و دوام مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده برتر از نوع آلومینیومی هستند.

هات پلت‌ها با توجه به طراحی و کارایی خود به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند:

هات پلیت مگنت

هات پلیت استرر یا هات پلیت مگنت، یکی از متداول‌ترین هات پلیت‌های آزمایشگاهی است. این هات پلیت از طریق یک آهنربای موتوری، همزن تعبیه شده در دستگاه را می‌چرخاند و به‌طور خودکار نمونه را حل می‌کند. در ادامه به‌ طور مفصل به معرفی این نوع هات پلیت می‌پردازیم.

هات پلیت شیکر

از این هات پلیت نیز برای تکان دادن و هم‌ زدن نمونه‌ها درحین گرم کردن استفاده می‌شود. هات پلیت شیکر دارای یک صفحه متحرک است که می‌تواند نمونه را به‌صورت دورانی، الاکلنگی یا رفت و برگشتی تکان دهد. مهم‌ترین مزیت این دستگاه، امکان کنترل سرعت حرکت صفحه است. هات پلیت شیکر دیجیتالی به شکل‌های مختلفی تولید می‌شود که امکان استفاده از آن را برای انواع لوازم آزمایشگاهی فراهم می‌کند.

هات پلیت مگنت آزمایشگاهی چیست؟

در عصری که نگرانی‌های مربوط به ایمنی آزمایشگاه‌ها روز بروز اهمیت بیشتری می‌یابد، استفاده از هات پلیت مگنت آزمایشگاهی، با توانایی گرمایش یکنواخت نمونه‌ها، سرعت و دقت بالا، گزینه جایگزین بسیار مناسبی برای دستگاه‌های گرمایشی همچون بونزن است که از شعله مستقیم استفاده می‌کنند. این دستگاه، دارای مدل‌های مختلفی است. ازجمله می‌توان به مدل‌های آنالوگ، دیجیتال، تک‌خانه و چندخانه اشاره کرد.

هات پلیت مگنت دستگاه کوچک قابل‌ حملی است که فقط به یک پریز برق نیاز دارد. همزن مغناطیسی تعبیه شده در این دستگاه، درمواردی که به کنترل دقیق دما نیاز داریم بسیار مفید است. گرم شدن سریع تا دمای مورد نیاز، باعث کاهش زمان انتظار شده و بدین ترتیب روند انجام آزمایش‌ها را به طور قابل‌توجهی تسریع می‌کند. می‌توان دمای دقیق و نوع هم‌ زدن را روی همزن هات پلیت مگنت تنظیم کرد، درنتیجه امکان گرم شدن یکنواخت و مخلوط کردن نمونه‌ها فراهم می‌شود.

از دیگر امکانات این دستگاه می‌توان به صفحه نمایش بزرگ، توانایی تنظیم قطع برق ایمنی و قفل کردن دکمه‌ها پس از شروع برنامه اشاره کرد. این تنظیمات، از تغییر تصادفی تنظیمات پیشگیری کرده و استفاده از هات پلیت مگنت را در مراکز آموزشی ایده‌آل می‌کند.

وقتی آزمایشگاه‌ها از هات پلیت مگنت استفاده می‌کنند، می‌توانند مایع مورد نظر را از طریق وارد کردن تجهیزات دقیق، کنترل‌شده و غیرآلوده تحریک کرده و به افزایش سرعت انجام واکنش‌ها یا بهبود فرآیند اختلاط کمک کنند. امکان برنامه‌ریزی دستگاه برای گرم کردن تا دمای مورد نظر و هم‌زدن در بازه‌های زمانی مشخص، نیاز به نظارت دائمی انسان را از بین می‌رود. درنتیجه کارکنان آزمایشگاه می‌توانند وقت خود را صرف انجام کارهای دیگر کنند.

طرزکار با هات پلیت آزمایشگاهی

به دو روش می‌توان به گرم کردن ظروف شیشه‌ای از طریق هات پلیت آزمایشگاهی پرداخت. روش اول، تعلیق ظروف شیشه‌ای است. در این روش، ظروف آزمایشگاهی کمی بالاتر از سطح هات پلیت و بدون تماس مستقیم با آن قرار می‌گیرند. درنتیجه علاوه بر کاهش دمای شیشه، مقدار کلی گرمایش افزایش می‌یابد. روش تعلیق در مواردی که نقطه جوش کم بوده یا حداقل دمای منبع حرارت زیاد است، کاربرد دارد.

روش دوم با سر هم کردن بخش‌های خاصی روی هات پلیت انجام می‌شود. از این روش برای گرم کردن ظروف شیشه‌ای در دمای بالا استفاده می‌شود و از محلول در برابر تشکیل رسوب محافظت می‌کند.

بهترین برند هات پلیت

برای کار در آزمایشگاه و انجام فعالیت‌های علمی به تجهیزات مناسبی نیاز است. این روزها برای انجام هر کار آزمایشگاهی، به لوازم متنوعی دسترسی داریم. البته این تنوع و گسترش انتخاب یک جنبه منفی هم دارد: باعث سردرگمی خریدار می‌شود. در زمینه هات پلیت نیز همین‌طور است. انواع مختلفی از این وسیله، با برندها و امکانات متنوع در بازار وجود دارد. در اینجا ما بهترین برندهای هات پلیت را با هم مقایسه می‌کنیم، تا انتخاب ساده‌تری داشته باشید.

 1. انواع هات پلیت های متنوع ساخت کمپانی JP SELECTA اسپانیا به صورت تک و چند خانه با صفحه های گرد یا مربع و مستطیل در اندازه های متفاوت از جنس سرامیک یا استیل در دو مدل دیجیتال و آنالوگ با وزن و دمای متفاوت و قابل تنظیم می باشند که شرکت آرکا راد تجارت نماینده رسمی فروش و خدمات پس از فروش این کمپانی در ایران می باشد و کلیه دستگاه های این شرکت دارای یک سال گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش نیز می باشند که اگر تصمیم به خرید هات پلیت با کیفیت عالی دارید توصیه میکنیم از سایت شرکت آرکا راد تجارت قسمت تجهیزات گرمایشی بازدید به عمل آورید و جهت دانلود کاتالوگ انواع هات پلیت لطفا به قسمت دانلودهای سایت مراجعه بفرمایید.
 2. هات پلیت های آنالوگ با شکل صفحه مربع ، گرد و مستطیل مدل COMBIPLAC کمپانی JP SELECTA اسپانیا
 • با دمای قابل تنظیم تا 400 درجه سانتی گراد
 • کنترل الکترونیکی دما
 • صفحه گرمایش فولاد غیر تاب دار دارای المت حرارتی تعبیه شده
 • توزیع یکنواخت دما در سراسر سطح صفحه
 • جنس صفحه اصلی از استیل ضد زنگ AISI 304
 • کلید اصلی تغذیه با چراغ نشانگر ON
 • کنترل الکتریکی دما از 0 تا 100%
 • در مدل های مربع و مستطیل اندازه های صفحه 20*40 و 30*30 در مدل های 3000156 و 3000718
 • در مدل های گرد اندازه قطر صفحه 12 و 19 در مدل های 3002301 و 3002302

 

 1. هات پلیت دیجیتال مربع و  مستطیل شکل مدل PLACTRONIC  کمپانی JP SELECTA اسپانیا
 • در اندازه های صفحه 24*24 و 20*40 و 25*60 با کدهای سفارش 6155100 و 6156100 و 6157100
 • دمای قابل تنظیم از 5+ تا 200 درجه سانتی گراد با پایداری +- 0.5 درجه سانتی گراد
 • دارای نمایشگر دیجیتال الکترونیکی و نمایش کنترل زمان
 • مناسب برای آزمایشهای حرارتی ( برای آزمایش جوش مناسب نیست )
 • سطح صفحه با پوشش PTFE برای حفاظت در برابر مواد شیمیایی
 • قابلیت کنترل دما و زمان به صورت دیجیتالی و نشانگر دیجیتال
 • وضوح نمایش 1 درجه سانتی گراد
 • سنسور دما PT100
 • آلومینیوم DUR صفحه با PTFE پوشش داده شده است
 • المنت حرارتی در سطح صفحه تعبیه شده است
 • المنت حرارتی و هیتر از استیل ضد زنگ AISI 304 ساخته شده است

 

 1. همزن مغناطیسی هیتر دار یا MAGNETIC STIRRER WITH HEATING مدل AGIMATIC-E آنالوگ ، دارای گرمایش کد 7000273

اگر به دنبال یک همزن مغناطیسی هیتر دار قابل ‌اعتماد، با همزن قدرتمند و سریع هستید، قطعاً می‌توانید به AGIMATIC-E اعتماد کنید. این محصول، با کیفیت استثنائی و قیمت مقرون بصرفه خود شناخته می‌شود. با توجه به ویژگی‌هایی که در ادامه آورده‌ایم، درک کاملی از این دستگاه خواهید داشت:

 • کنترل دمای الکترونیکی سرعت و نیروی گرمایشی از 50 تا 350 درجه سانتی گراد با دقت +- 2 درجه سانتی گراد
 • ظرفیت آن حداکثر 10 ‌لیتر است.
 • به همراه میله همزن به طول 8*40 میلی متر و پوشش داده شده با PTFE
 1. همزن مغناطیسی هیتر دار دیجیتال یا MAGNETIC STIRRER WITH HEATING مدل AGIMATIC-ED ساخت کمپانی JP SELECTA اسپانیا
 • دیجیتال دارای گرمایش با کد سفارش گزاری 7000280
 • کنترل دمای الکترونیکی سرعت و نیروی گرمایش
 • صفحه فوقانی SILUMIN توسط استیل ضد زنگ AISI 304 پوشانده شده است
 • حداکثر ظرفیت 10 لیتر
 • به همراه میله همزن به طول 8*40 میلی متر و پوشش داده شده با PTFE

 

 

خرید هات پلیت

اگر قصد خرید هات پلیت آزمایشگاهی دارید، قبل از هر چیز بهترین محصولی که با نیازهای شما تناسب دارد را انتخاب کنید. در گام بعد باید دستگاه مورد نظر خود را از یکی از مراکز فروش هات پلیت آزمایشگاهی معتبر تهیه کنید تا امکان دسترسی به مشاوره قبل از خرید، و خدمات پس از فروش برایتان فراهم باشد. شرکت آرکا راد تجارت، باکیفیت‌ترین هات پلیت‌های آزمایشگاهی خارجی و ساخت ایران را در کوتاه‌ترین زمان و با قیمتی مناسب در اختیار شما قرار می‌دهد. برای آگاهی از انواع هات پلیت قیمت آن‌ها و نیز بهره‌مندی از خدمات مشاوره این شرکت، می‌توانید اینجا کلیک کنید.

بیشتر بخوانید