حتماً تا به حال نام آب مقطر را شنیده اید، آب مقطر یکی از موادی است که افرادی که در آزمایشگاه ها کار می کنند به صورت مداوم با آن سر و کار دارند. عملکرد مقطر به صورت یک حلال است و از آن برای شستشوی انتهایی لوازم شیشه ای که در آزمایشگاه موجود هستند، استفاده می شود. اگر آبی که در آزمایشگاه ها استفاده می شود غیر مقطر باشد این یعنی دارای سختی می باشد و سرشار از یون هایی مانند کلسیم و غیره است.

این مواد می توانند بر روی نتایج آزمایش های مختلف تأثیر داشته باشند؛ بنابراین در آزمایشگاه ها باید از آب مقطر استفاده شود. امروزه برای تولید آب مقطر از دستگاه آب مقطر گیری آزمایشگاهی استفاده می کنند. برای استفاده از این دستگاه ها باید ابتدا با نحوه راه اندازی و تنظیمات آب مقطر گیری آشنا شوید. ما در این مقاله اطلاعات لازم در خصوص دستگاه آب مقطر گیری آزمایشگاهی را برای شما ذکر می کنیم.


معرفی دستگاه آب مقطر گیری آزمایشگاهی

آب مقطر گیری یک دستگاه کاملاً مکانیزه بوده و از بخش های مختلفی تشکیل شده است. تنظیمات آب مقطر گیری و راه اندازی آن باید به صورت اصولی انجام شود تا بتوان به وسیله آن خالص سازی آب و تبدیل آن به آب مقطر را انجام داد. از دستگاه آب مقطر گیری در محل های همچون آزمایشگاه های پزشکی، صنعتی، شیمی و غیره استفاده می شود.

نحوه کار دستگاه آب مقطر گیری به این صورت می باشد که محفظه مورد نظری که برای آب در نظر گرفته شده با استفاده یک المنت جوش آمده و یک بخار را ایجاد می کند. تنظیمات آب مقطر گیری به گونه ای است که این بخار را از مسیر مشخصی عبور داده و در نهایت این بخار سرد شده و مجدداً به آب تبدیل می شود. دستگاه، این آب مقطر تولید شده را به درون مخزنی استریل وارد می کند. معمولاً قبل از این که آب را برای تبدیل شدن به آب مقطر وارد دستگاه کنند با استفاده از یک فیلتر املاح آن را می گیرند.

برخی از دستگاه های آب مقطر گیری این عملیات را به صورت دوباره انجام می دهند که به آن ها دستگاه دوباره تقطیر گفته می شود. آبی مقطری که با استفاده از این دستگاه ها تولید شده فاقد هر گونه املاح است. دستگاه آب مقطر گیری کاملاً اتوماتیک بوده و میزان خالصی آب مقطر آن با توجه به توان و قدرت دستگاه می تواند متفاوت باشد. این نوع دستگاه بر اساس گنجایش  و میزان آب مقطر که تولید می کند به دو نوع ساده و صنعتی تقسیم می شود.

تنظیمات آب مقطر گیری به صورتی برنامه ریزی شده که در صورت بروز هر گونه مشکل دستگاه کمترین آسیب را ببیند. به عنوان مثال اگر آب ورودی این دستگاه قطع شود دستگاه به صورت خودکار برق ورودی را قطع می کند.

 

دستگاه آب مقطر گیری آزمایشگاهی

 

دستورات راه اندازی و نصب دستگاه آّب مقطر گیری

دستگاه آب مقطر گیری؛ مانند هر نوع وسیله دیگری در مدل ها و طراحی های مختلفی تولید می شود؛ بنابراین می توان گفت که روش نصب و تنظیمات آب مقطر گیری در هر کدام از نمونه های آن می تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی برای دستگاه های آب مقطر گیری باید اصول زیر رعایت شود.

 

مکان آرام

برای نصب و راه اندازی دستگاه آب مقطر گیری بهتر است آن را در یک محل آرام و دارای سیستم تهویه مناسب قرار دهید. این یکی از مهم ترین اصول برای راه اندازی و تنظیمات آب مقطر گیری به شمار می رود. دلیل این امر این است که دستگاه با انجام عملیات می تواند دمای محیط را افزایش دهد؛ بنابراین باید آن را در محلی قرار داد که هوا به خوبی در جریان باشد.

برخی از دستگاه های آب مقطر گیری آزمایشگاهی درون یک جعبه فلزی قرار دارند. در این صورت باید دستگاه بر روی یک پایه نصب شود تا جریان هوا به قسمت های زیرین دستگاه نیز نفوذ کند.

 

 • اتصالات آب شرب
  همان طور که اشاره کردیم برای نصب و راه اندازی دستگاه آب مقطر گیری باید ابتدا مطمئن شوید که تنظیمات آب مقطر گیری و راه اندازی آن به صورت اصولی انجام شده است. برای این که بتوان مطمئن شد که این عملیات کاملاً درست و بدون مشکل صورت گرفته باید کیفیت آبی که به درون دستگاه وارد می شود را بررسی کرد و مورد ارزیابی قرار داد.
  این ارزیابی به این علت است که اگر آب مورد نظر شامل موادی همچون یون های معدنی و غیره بود، باید دستگاه تصفیه آب را نیز به دستگاه تقطیر وصل کرد. استفاده از دستگاه تصفیه در این موارد موجب شده تا در تانک تولید بخار رسوب به وجود نیاید. در دستگاه آب مقطر گیری از آب شرب برای پر کردن تانک تولید بخار و سرد شدن کندانسور استفاده می کنند.

 

 • اتصالات آب مقطر
  آب مقطری که توسط دستگاه تولید شده در یک مخزن نگهداری می شود. در دستگاه آب مقطر گیری بزرگ تر که گنجایش بیشتری دارند تنظیمات آب مقطر گیری به گونه ای است آب مقطر تولید شده می تواند توسط اتصالات لوله کشی به محل های مشخص شده توزیع شود. در صورتی که دستگاه گنجایش کمی داشته باشد آب مقطر تولید شده توسط اتصالات آب مقطر به درون ظرف های کوچکی وارد می شود.

   
 • اتصالات تمیز کننده
  در طراحی و تنظیمات آب مقطر گیری یک سیفون را برای دستگاه در نظر گرفته اند. این سیفون در کنار دستگاه نصب شده است و از آن برای تخلیه ناخالصی های موجود در تانک تولید بخار استفاده می شود.
   
 • اتصالات الکتریکی
  اتصالات الکتریکی دستگاه آب مقطر گیری باید دارای ابزارهای ایمنی و وسایل کنترل باشند و بر اساس استاندارهای مشخص آزمایشگاه ها طراحی شده باشند. دستگاه آب مقطر گیری آزمایشگاهی، معمولاً از ولتاژ بین 220 تا 240 ولت با فرکانس 50-60 HZ استفاده می کند.

تنظیمات آب مقطر گیری

 

نکات ایمنی استفاده از دستگاه آب مقطر گیری آزمایشگاهی

پس از این که تنظیمات آب مقطر گیری را انجام داده و آن را نصب کردید تنها کافیست تا به خوبی از آن مراقبت و نگهداری کنید تا بتوانید در طولانی مدت، از این دستگاه استفاده کنید. برای استفاده از این دستگاه باید چند نکته مهم را به یاد داشته باشید تا طول عمر دستگاه شما بالا رود و دستگاه شما دچار آسیب نشود.

برای راه اندازی و استفاده از دستگاه آب مقطر گیری آزمایشگاهی از برق سه فاز استفاده نمایید. همیشه در زمان انجام فرایند تولید آب مقطر، لوله های ورودی و خروجی آب را کنترل کرده و در صورت نشتی حتماً آن ها را تعویض کنید. کابل برق دستگاه آب مقطر گیری را در محلی قرار دهید که در مسیر رفت و آمد نباشد و همچنین با ورودی و خروجی آب نیز هیچ گونه تداخلی نداشته باشد.

دمای آب خروجی دستگاه باید بین 50 تا 60 درجه سانتی گراد تنظیم شود. در غیر این صورت حتماً به کارشناسان اطلاع داده و نسبت به تعمیر دستگاه اقدام نمایید. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که زمانی که دستگاه در حال کار و روشن است، به هیچ عنوان به بدنه آن دست نزنید.

دستگاه آب مقطر گیری آزمایشگاهی

 

جمع بندی

همان طور که متوجه شدید دستگاه آب مقطر گیری یک دستگاه برای تولید آب مقطر است. نگهداری اصولی و تنظیمات آب مقطر گیری اهمیت بالایی دارد؛ بنابراین قبل از استفاده از این دستگاه در خصوص نحوه استفاده و نگهداری، راه اندازی و تنظیمات آن اطلاعات لازم را کسب کنید. ما در این مطالب سعی کردیم تا دستورات مهم در خصوص راه اندازی این دستگاه را برای شما بیان کنیم.